Om de luchtkwaliteit in Arnhem te verbeteren wordt de binnenstad van Arnhem per juli 2013 een ‘milieuzone’. Dit betekent dat de meest vervuilende vrachtwagens uit de binnenstad geweerd zullen worden. De Arnhemse GroenLinks-fractie is hier erg tevreden mee: in verkiezingsprogramma 2010-2014 staat namelijk letterlijk dat de gemeente Arnhem over moet gaan tot het instellen van milieuzones. Fractievoorzitter David Willemsen: “Recentelijk is weer aangetoond dat de luchtkwaliteit in Arnhem flink te wensen overlaat. Dat komt onder andere door de uitstoot van deze vrachtwagens. De milieuzone zal daarom een belangrijke bijdrage leveren aan het terugdringen van de hoeveelheid fijnstof in de lucht.”

Intentieovereenkomst duurzaamheid
De plannen voor de milieuzone maken deel uit van een ‘Intentieovereenkomst Duurzaamheid’. Die wordt binnenkort getekend door de gemeente Arnhem, belangenbehartigers Transport en Logistiek Nederland (LTN), EVO en de ondernemersvereniging City Centrum Arnhem (CCA). Begin 2012 wordt duidelijk hoe de milieuzone er precies uit gaat zien. Er wordt namelijk nog onderzocht of de singels rondom het centrum volledig tot de milieuzone gaan behoren.

Breed pakket van maatregelen
In diezelfde periode zal ook het gehele maatregelenpakket klaar zijn: in de intentieovereenkomst worden namelijk ook nog een aantal andere maatregelen voorgesteld. Voorbeelden daarvan zijn voorkeursroutes om de binnenstad te bereiken en verbetering van de routes en laad- en losplaatsen in de binnenstad. Ook wordt in regionaal verband bekeken of de bevoorradingstijden geflexibiliseerd kunnen worden, zodat vervoerders de drukste uren op de weg kunnen vermijden. Met deze maatregelen dingt de gemeente mee voor de ‘Lean and Green Award 2012’: een prijs voor verduurzaming van logistieke processen. Wethouder Van Gastel is blij met de samenwerking: “Onder de noemer Energie made in [Arnhem] wil de gemeente samen met haar inwoners en ondernemers meters maken op het gebied van duurzaamheid, energiebesparing en opwekking van duurzame energie. Verbetering van de luchtkwaliteit hoort daar zeker ook bij.”

Verkiezingsprogramma en Lenteakkoord
GroenLinks Arnhem is blij dat deze wens uit haar verkiezingsprogramma nu werkelijkheid wordt. De letterlijke tekst uit het programma luidt: “De gemeente Arnhem gaat over tot het instellen van milieuzones. (Vracht)auto’s die niet voldoen  aan de Europese milieueisen worden zo uit de stad geweerd. De haalbaarheid van het inrichten en exploiteren van een stadsdistributiecentrum wordt onderzocht. Met zo’n centrum wordt beoogd dat goederen van buitenaf aan de rand van de stad worden afgeleverd, waarna ze met elektrische voertuigen naar hun definitieve bestemming worden vervoerd” (Verkiezingsprogramma GroenLinks Arnhem 2010-2014, p. 17). Ook in het Arnhemse coalitieakkoord, het ‘Lenteakkoord’, is de milieuzone opgenomen (p. 12): “We stellen een milieuzone in, zodat alleen ‘schoon’ vrachtverkeer in het gebied binnen de centrumring kan komen.”