Arnhemse gemeenteraad steunt het GroenLinks-amendement voor een nieuw participatiediagram.

De Arnhemse gemeenteraad heeft gisteren met een ruime meerderheid de nota ‘Integratie door participatie’ aangenomen. De GroenLinks-fractie heeft ook voorgestemd en is dus blij met deze uitkomst. Bovendien bleek een meerderheid van de raad het voorstel van GroenLinks om een ander ‘participatiediagram’ te hanteren, ter vervanging van de gebruikelijke hiërarchische partcipatieladder, te steunen. n het GroenLinks-diagram worden verschillende vormen van participatie als gelijkwaardig beschouwd. Raadslid Marieke Overbeek legt uit: “Communicatie en taal zijn belangrijk. Beleid moet niet alleen bestaan uit geschreven woorden, maar ook uit de houding van de gemeente spreken. Door het diagram beter af te stemmen op wat we willen vertellen is een eerste stap daartoe. Iedereen moet in één oogopslag aan het diagram kunnen zien dat het gaat om meedoen."

Integratie door participatie
GroenLinks-raadslid Marieke Overbeek: “Wat zo sterk is aan deze nota is de integrale aanpak van het onderwerp. Eindelijk een paraplunota, wat betekent dat binnen alle beleidsterreinen gewerkt moet worden aan integratie." In de nota kiest het college namelijk voor een zogenaamd ‘Twee sporen-beleid’. Het eerste spoor richt zich op de participatie van alle Arnhemmers. Marieke: “Integratie is noodzakelijk voor iedereen die, om wat voor reden dan ook, niet meedoet in onze samenleving. Het is goed dat de mogelijkheden en oplossingen om mensen mee te laten doen individueel zullen worden bekeken”.
In het tweede spoor kiest het college voor interculturalisatie: “dat zijn handvatten om te zorgen dat het beleid erop gericht is dat Arnhemmers zich welkom en uitgedaagd voelen om mee te doen. Zowel de gemeente Arnhem als organisaties en instellingen waarmee een subsidierelatie bestaat moeten een afspiegeling van onze samenleving zijn. Dat is namelijk een voorwaarde om echt grote groepen mensen te kunnen bereiken”. Daarnaast richt spoor twee zich op het herstellen van de contacten met de ‘allochtone zelforganisaties’. Tijdens het schrijven van de nota bleek dat deze contacten in de loop van de tijd grotendeels verloren zijn gegaan. Om een goed interculturalisatieproces tot stand te brengen is contact met doelgroepen echter noodzakelijk voor meer begrip over individuele situaties. Marieke: “Voor daadwerkelijke participatie is een open samenleving nodig is. Taal is belangrijk, maar het gaat er niet alleen om dat migranten Nederlands spreken – onze samenleving moet hen verwelkomen en uitdagen mee te doen. Het moet van twee kanten komen”. GroenLinks vindt interculturalisatie en emancipatie erg belangrijk en zal zich hier dan ook voor blijven inzetten.

Participatiediagram
De gemeente maakte in haar nota gebruik van de ‘standaard’ participatieladder: een hiërarchische ladder waarbij de onderste sport als geïsoleerd gelabeld is. Daarna klimt men omhoog langs sociale contacten buitenshuis, deelname aan georganiseerde sociale contacten buitenshuis, onbetaald werk, betaald werk met hulp, en tenslotte eindigt men aan de top bij betaald werk. Marieke: “GroenLinks vindt dat daar in principe niks mis mee is. We wensen iedereen natuurlijk een zelfredzame en onafhankelijke positie toe. Daarom is het belangrijk mensen te blijven stimuleren om die ladder omhoog te klimmen. Maar niet iedereen kan even hoog komen”.
Daarom vindt GroenLinks dat in een nota waarin alles draait om meedoen, de bijbehorende afbeeldingen dit ook moeten uitstralen. Marieke: "Iemand kan volledig participeren zonder een betaalde baan te hebben. We vinden vrijwilligerswerk bijvoorbeeld heel belangrijk. En iemand die met pensioen gaat valt niet per sé een stapje terug, maar is nog steeds belangrijke deelnemer aan de maatschappij: dat moeten we laten zien”. De fractie vond dat de tekst in de nota dit al wel vertelde, maar dat de afbeelding van de 'ladder' daar niet mee in lijn was. GroenLinks diende daarom, samen met de ChristenUnie en Trots op Nederland, een amendement in om de participatieladder door het participatiediagram te vervangen. Marieke: "Het is goed om te merken dat een meerderheid van de raad de het met ons eens is. Dat betekent dat ze de visie uit de nota zo duidelijk delen, dat ze het ook in beeld willen brengen." GroenLinks wil dat mensen niet geïsoleerd zijn, maar participeren: “Geen integratie zonder participatie!”.