De Arnhemse GroenLinks-fractie heeft ingestemd met de verzelfstandiging van Het Domein. Dit voorstel werd uiteindelijk door een ruime meerderheid van de Arnhemse gemeenteraad aangenomen. De belangrijkste redenen voor GroenLinks om in te stemmen zijn het in principe positieve advies van de Ondernemingsraad (OR) van het Domein, de toezegging dat na verzelfstandiging direct een nieuwe OR in het leven wordt geroepen, de aanzet tot nieuwe prestatieafspraken en het goede financiële kader. Naar aanleiding van de vraag daarom van GroenLinks-raadslid Tobias de Groot zegde wethouder Van Wessem toe de raad actief op de hoogte te houden van de ontwikkelingen vanaf nu. Tobias: “Op basis van de toegezegde tussentijdse evaluatie na twee jaar zullen we kunnen beoordelen of de verzelfstandiging zo loopt als de raad nu besloten heeft”.
Voordelen verzelfstandiging
In juni 2009 heeft GroenLinks ingestemd met het principebesluit om over te gaan tot verzelfstandiging van de zogenaamde ‘cultuurwerkmaatschappijen’. Belangrijke redenen om ook nu weer in te stemmen zijn dat verzelfstandiging een meer heldere en zakelijke relatie met de gemeente zal creëren. Tobias: “Daarnaast speelt ook een vergroting van de besluitvaardigheid, slagvaardigheid en efficiency hierin een rol. GroenLinks vindt het bovendien een goede zaak dat met verzelfstandiging meer ruimte ontstaat voor het Domein ontstaan om cultureel te ondernemen. Daardoor wordt het mogelijk dat het Domein ook dingen gaat doen die tot nu toe niet onder hun taak vielen”. Twee elementen stonden bij de besluitvorming van GroenLinks centraal: het personeel en de kwaliteit van diensten. Tobias: “Ten eerste vindt GroenLinks de rol van het personeel erg belangrijk. Daarnaast vinden we de het belangrijk dat producten en diensten die we afnemen van het Domein van goede kwaliteit zijn, en de prijs/kwaliteit-verhouding goed is”.
Huidig besluit: de rol van het personeel
Met betrekking tot het personeel is in een rapport aangegeven dat de medewerkers nadrukkelijk betrokken worden bij de verzelfstandiging. Tobias: “Na gesprekken met docenten en andere gebruikers van het Domein is ons echter wel duidelijk geworden dat de communicatie veel beter en consistenter kan”. GroenLinks heeft daarom het college verzocht aan de directie en de verantwoordelijke dienst te vragen dit nadrukkelijk mee te nemen in de uitvoering.
Ook vindt de fractie vindt het van groot belang dat de medewerkers kunnen blijven meepraten over belangrijke besluiten binnen het Domein. Tobias: “Het college heeft een duidelijke toezegging gedaan dat na verzelfstandiging inderdaad een OR zal worden ingesteld”. Hoewel het (huidige) personeel gedetacheerd zal worden vanuit de gemeente, wordt de medezeggenschap georganiseerd ‘als ware zij in dienst bij het Kunstbedrijf’. Tobias: “Sowieso zijn we erg tevreden dat het advies van de OR, waar wij veel waarde aan hechten, bijna in zijn geheel overgenomen is door de nieuwe gemeentesecretaris”.
Producten en diensten
De gemeente Arnhem koopt allerlei producten en diensten in bij het Domein: culturele trajecten voor alle basisschoolleerlingen, buitenschoolse cultuurprogramma’s, programma’s voor cultuur in de wijken, wijkgerelateerde culturele projecten in elke wijk, cultuurscouts, cursusaanbod voor muziek, theater, dans en beeldende vorming, cultuureducatie voor volwassenen en programma’s voor talentontwikkeling in samenwerking met ROC en ArtEZ. Tobias: “GroenLinks vindt deze zaken heel waardevol en vindt het belangrijk dat dit voor alle kinderen bereikbaar blijft – tegen een betaalbare prijs op verschillende locaties in de stad. Daarom hameren we steeds op het budget voor de Arnhem Card en zullen we de prijsontwikkelingen van het Domein kritisch volgen”. De fractie is daarom blij dat de raad telkens de prestatieafspraken voor het volgende jaar zal kunnen inzien. Tobias: “We hopen dat we lessen uit de verzelfstandiging van het Domein kunnen meenemen als we gaan praten over de verzelfstandiging van Musis Sacrum/Schouwburg Arnhem en het Museum voor Moderne Kunst”.