Het merendeel van de gemeenteraadsfracties heeft positief gereageerd op het initiatiefvoorstel ‘Twee vliegen in één klap’ van de Arnhemse GroenLinks-fractie. Met het stuk wordt het college uitgenodigd een plan van aanpak op te stellen voor het inkopen van groene stroom van de Arnhemse minima. GroenLinks-raadslid Ria Peters: “Zoals de twee vliegen in de titel van het stuk al aangeven heeft de inkoop van groene energie voor de Arnhemse minimuminkomens twee belangrijke voordelen. Ten eerste wordt het besteedbaar inkomen van de mensen die het financieel minder goed hebben verruimd, ten tweede dienen we het milieu. Hoewel er door de andere fracties een kritische vragen gesteld werden over ons voorstel bleek dat veel fracties in beginsel positief zijn over het plan. Ook de wethouder is er erg over te spreken, waar we natuurlijk heel tevreden mee zijn”. De komende weken zal moeten blijken of er daadwerkelijk een meerderheid is in de raad voor het voorstel. Ria: “Er werd zelfs gesuggereerd dat we het plan wellicht breder kunnen trekken om alle inwoners van Arnhem goedkope groene energie aan te bieden. Dat klinkt ons natuurlijk als muziek in de oren, maar in eerste instantie zouden we al heel gelukkig zijn als in ieder geval de minima goedkoop groene stroom kunnen krijgen”.
Het initiatiefvoorstel moet ertoe leiden dat de gemeente groene energie inkoopt voor mensen met een minimuminkomen. Dit in navolging van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en nog enkele andere steden. “Mensen met een laag inkomen profiteren dan van het voordeel dat de collectieve inkoop van energie oplevert. Omdat het om duurzaam opgewekte energie gaat, heeft ook het milieu er baat bij”, zegt GroenLinks-raadslid Ria Peters. De maatregel past prima in het minima- en klimaatbeleid van de gemeente Arnhem. “De energieprijzen stijgen de laatste tijd snel. Leveranciers geven een kwantumkorting bij de gezamenlijk inkoop van energie. Dat kan de individuele gebruiker al snel 130 euro per jaar schelen. Indirect komt dit initiatief ten goede aan de gemeente die minder geld kwijt zal zijn aan het verstrekken van bijzondere bijstand’, rekent collega Sjaak van ’t Hof voor. “Als 8.000 gezinnen meedoen, gaat er bovendien elk jaar 10.000 ton minder van het broeikasgas CO2 de lucht in.”
De opbrengst van het plan wordt grofweg geschat op zo’n €120.000. Het voorstel beschrijft dat hierdoor de energiekosten voor de minimuminkomens verlaagd kunnen worden. Tijdens de commissievergadering werd door de VVD-fractie een waardevolle suggestie gedaan. Er werd namelijk geopperd om het inkomensvoordeel niet alleen aan de afnemers door te berekenen, maar om daarmee bijvoorbeeld ook de huurwoningen waarin deze mensen wonen beter te isoleren. Ria: “De VVD wees terecht op die mogelijkheid om het milieu te sparen. Je kan daardoor namelijk misschien nog wel meer milieurendement behalen, want als woningen beter geïsoleerd zijn hoeft er ook minder gestookt te worden”. Hoewel hierdoor mogelijk een meer structurele energiewinst behaald kan worden, wees GroenLinks-raadslid Sjaak van ’t Hof er wel op dat de gemeente daardoor meer dan alleen een faciliterende rol zal krijgen. Sjaak: “Ik zeg niet dat we er daarom niet over hoeven na te denken, maar in ons plan neemt de gemeente geen een rol als intermediair op zich. Het is aan de andere kant wel het overwegen waard omdat je hiermee het energieverbruik verder terug zou kunnen dringen. Dat sluit goed aan bij onze gedachte om mensen te stimuleren minder energie te gebruiken”.
De fractie is verheugd over het feit dat de wethouder het voorstel toejuicht. Ria: “Van Wessem gaf aan het vooral sympathiek te vinden dat het groene en het kostenbesparende element gecombineerd worden. Bovendien kon hij zich goed vinden in de gedachte dat we met dit plan kunnen aansluiten bij al bestaande initiatieven”. In de “G4”, de vier grote steden van Nederland, wordt namelijk al een vergelijkbaar plan uitgevoerd. Naar aanleiding van een motie van de Nijmeegse GroenLinks-fractie is ook die gemeente nu bezig met het ontwikkelen van een concreet plan om de minima te voorzien van groene stroom. Het college daar heeft gesuggereerd ook de mogelijkheden te willen onderzoeken om alle inwoners – en dus niet alleen de minima – goedkope groene stroom aan te bieden, een voorstel dat een aantal fracties in de Arnhemse gemeenteraad en ook wethouder Van Wessem het overwegen waard bleken te vinden. Ria: “Natuurlijk juichen wij het alleen maar toe als de gemeente alle inwoners van Arnhem goed betaalbare groene stroom kan aanbieden. Toch willen we op dit moment eerst kijken of we in ieder geval de 8000 minima-huishoudens van groene stroom kunnen voorzien. Mocht in de loop van het proces blijken dat er een energieleverancier is die belangstelling heeft om een groter deel van de Arnhemse bevolking van groene stroom te voorzien, dan lijkt ons dat een uitstekend idee”. De fractie heeft goede hoop dat er uiteindelijk een meerderheid in de raad zal zijn voor haar initiatiefvoorstel. Over enkele weken zal hier meer duidelijkheid over komen.